Z życia projektu

NATURA 2000 na obszarach morskich wojewodztwa zachodniopomorskiego - zaproszenie na seminarium

Lut232009

Wiele mitów i przesądów narosło wokół lądowej sieci Natura 2000. Czy dotyczy to takze obszarów morskich, które wzdłuż całej linii brzegowej są zakwalifikowane do tej europejskiej sieci? Co z tego wynika dla ludzi i przyrody ?

Zapraszamy serdecznie na pierwszy z cyklu 4 seminariów na temat morskiej Natury 2000 pt.:

"NATURA 2000 na obszarach morskich wojewodztwa zachodniopomorskiego"

 

Wyprzedaż oceanów - zagrożone gatunki w polskich supermarketach. Informacja prasowa Greenpeace, 11.02.2009

Lut232009

Greenpeace opublikował dziś ranking supermarketów "Zagrożone gatunki na sprzedaż”. Ocenia w nim 9 dużych sieci detalicznych w Polsce pod kątem strategii zaopatrywania w produkty rybne, tzn. sprzedaży zagrożonych gatunków morskich lub takich, których połów wiąże się z dewastacją środowiska. Publikacja rankingu jest częścią kampanii Greenpeace, która ma na celu doprowadzenie do wycofania tych gatunków ze sprzedaży.

 

Warsztaty dotyczące elementów strategii przeciwdziałania połowom NNN – Rada Partnerstwa dla Bałtyku, 12.02.2009, Łódź

Lut232009

Połowy NNN stanowią spory problem. Pomimo podejmowanych starań rybołówstwo wciąż boryka się z kłusownictwem na morzu. Rada Partnerstwa dla Bałtyku zgromadziła w jednym miejscu i czasie przedstawicieli różnych środowisk związanych z Morzem Bałtyckim i rybołówstwem. Organizatorzy postanowili to wykorzystać i przeprowadzić warsztaty dotyczące zdefiniowania elementów strategii przeciwdziałania połowom NNN. Uczestników Rady podzielono na trzy grupy, zróżnicowane pod względem wykonywanej pracy. Spodziewano się trudnych i burzliwych rozmów, jednak rzeczywistość była zupełnie inna. W trakcie pracy okazało się bowiem, że mimo różnic interesów poszczególnych grup społecznych wszystkim przyświecał ten sam cel – zrównoważone rybołówstwo eliminujące nielegalne, nieraportowane i niekontrolowane połowy.

   

II Rada partnerstwa oraz I Spotkanie Partnerstwa. Sprawozdanie z dyskusji

Lut232009

12 i 13 lutego w siedzibie łódzkiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Źródła” odbyło się spotkanie Rady i Partnerstwa dla Bałtyku. Tym razem tematem przewodnim były reforma Wspólnej Polityki Rybackiej oraz połowy NNN, czyli nielegalne, nieraportowane i niekontrolowane. Tematyka zajęć spotkała się z szerokim zainteresowaniem – na spotkanie przybyli przedstawiciele środowiska naukowego, rybackiego, biznesowego, organizacji pozarządowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie dwóch dni spotkania wygłoszono szereg prelekcji (abstrakty stronach biuletynu oraz na stronie internetowej, prezentacje multimedialne do ściągnięcia tutaj) oraz przeprowadzono warsztaty dotyczące elementów strategii przeciwdziałania połowom NNN.

Prelekcje wywołały wśród uczestników ożywioną debatę na temat polityki rybackiej oraz połowów NNN. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami dyskusji:

 

Strategia Morska Państw Nadbałtyckich

Lut232009

Większość państw Unii Europejskiej leży nad morzami lub ocenami. Od wieków korzystały one z zasobów morza w postaci m.in. ryb i innych zwierząt.

            I od wieków morza były eksploatowane wspólnie. To rodziło konflikty, a nawet wojny morskie o prawa do łowisk. W ciągu 30 lat od 1970 r  wytrzebiono 90 % populacji ryb na morzach wokół UE.  Stało się jasne, że UE musi zająć się regulacjami wspólnej polityki w odniesieniu do rybołówstwa państw UE oraz do państw spoza jej obszaru - w zakresie połowów i handlu  rybami oraz produktami rybnymi. Pierwsze akty prawne związane z rybołówstwem powstają w roku 1970,  a w 1983 oficjalnie zostaje ustanowiona Wspólna Polityka Rybacka UE - z regulacjami prawnymi i funduszami na jej działanie.

   

Strona 11 z 13