Z życia projektu
Monitoring systemu kontroli rybołówstwa w Polsce
Federacja Zielonych GAJA jako organizacja pożytku publicznego, przeprowadziła w 2008 roku społeczny monitoring instytucji odpowiedzialnych za kontrolę polskich połowów na Morzu Bałtyckim. Powody, które skłoniły Federację do rozpoczęcia monitoringu społecznego to niepokojące i liczne sygnały o powszechnym łamaniu prawa z zakresu rybołówstwa na Morzu Bałtyckim, w tym o rozwoju „szarej strefy” rybołówstwa w Polsce, a także potrzeba określenia jakości polskiego systemu kontroli rybackiej.
Zwalczanie połowów NNN w świetle rozporządzenia Rady (WE) NR 1005/2008
Połowy nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane (NNN) mają katastrofalne skutki zarówno dla środowiska naturalnego, jak i globalnej gospodarki morskiej. Zubożając łowiska – stanowią zagrożenie dla bogactwa gatunkowego ekosystemów morskich, a „rabunkowe” technologie i metody połowu – hamują możliwość jego zrównoważonego rozwoju. Niekontrolowane połowy pomniejszając stan światowych zasobów, bezpośrednio przyczyniają się do zmniejszenia obrotu legalnie poławiających rybaków i w perspektywie mogą spowodować utratę przez nich miejsc pracy. Szacuje się, że połowy NNN mogą stanowić do 19% wszystkich odnotowanych światowych połowów – powodując straty w wysokości około 10 miliardów w skali globalnej każdego roku.
Rola Aukcji Rybnej w Ustce i polskich Lokalnych Centrów Pierwszej Sprzedaży Ryb w procesie wyeliminowania połowów NNN
Lokalne Centra Pierwszej Sprzedaży Ryb (LCPSR) w Polsce i Aukcja Rybna Ustka powstały w wyniku przedakcesyjnych zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej, które zawartę są w dokumencie przedakcesyjnym nr PL/JB /2001/AG/01 z 2001 roku.
W dokumencie tym m.in. jest zapisane:
" W pierwszej fazie organizowania rynku rybnego planuje sie utworzenie publicznych lokalnych centrów sprzedaży (LCPSR, ang. LFSC), dysponujacych niezbędną infrastrukturą portową, transportową, i komunikacyjną."
I Spotkanie Partnerstwa oraz II Spotkanie Rady Partnerstwa - agenda
BAŁTYK JEST W POLSCE. BAŁTYK JEST W EUROPIE.
12.02.2009 - Spotkanie Rady Partnerstwa dla Bałtyku
Omówienie aktualnej sytuacji związanej z nieraportowanymi, nielegalnymi i nieregulowanymi połowami NNN (ang. IUU) oraz diagnoza sytuacji z różnych punktów widzenia (organizacje pozarządowe, środowiska rybackie, strona rządowa). Spotkanie ma charakter warsztatu, będącego próbą wypracowania wspólnych założeń strategicznych wobec połowów NNN.
I Spotkanie Partnerstwa oraz II Spotkanie Rady Partnerstwa
W dniach 12 i 13 lutego organizujemy Spotkanie Partnerstwa i Rady Partnerstwa dla Bałtyku. Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli NGO, rządu oraz rybaków. Specjalne zaproszenia wysłaliśmy do Ministra Macieja Nowickiego oraz Sekretarza Stanu Kazimierza Plocke.
I Spotkanie Rady Partnerstwa – sprawozdanie
Pierwsze spotkanie Rady Partnerstwa dla Bałtyku
Już 27 listopada w Stacji Morskiej IO UG na Helu odbędzie się pierwsze spotkanie Rady Partnerstwa dla Bałtyku.
Wizyta przygotowawcza - spotkanie Partnerów
W dniach 11 – 13 listopada 2008 roku odbyło się spotkanie Partnerów. Przedstawiciele EKO-UNII i Fundacji Nasza Ziemia zostali zaproszeni do Sztokholmu przez The Fisheries Sekretariat.
Strona 6 z 6