Nowinki z kraju i ze świata

Broń zatopiona i choroby ryb - oświadczenie NGO

Mar202018

Warszawa dn. 07.03.218 r.                OŚWIADCZENIE


W związku z pojawiającymi się w Internecie artykułami zawierającymi nieprawdziwe i nierzetelne informacje1 na temat przyczyn pogarszania się kondycji stad ryb w Bałtyku a także zjawiska eutrofizacji organizacje pozarządowe działające w obszarze ochrony środowiska apelują o ich usunięcie i zamieszczenie odpowiedniego sprostowania na stronach, gdzie ukazały się artykuły. Jednocześnie pragniemy poniżej przedstawić krok po kroku elementy procesu eutrofizacji, zgodnie z aktualną wiedzą naukową na ten temat oraz zgodnie z wymogami i zapisami w obowiązujących aktach prawnych.

 

Sieci śmieci w Bałtyku

Paź162015

sieci 28328

Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci widm. 

Sieci te nadal łowią ryby (!!!).

http://www.wwf.pl/ >>

   

Budowa sztucznych raf idzie pełną parą

Maj072015

Komentarz:    Interesy ludzi na pierwszym miejscu. Zobaczymy  po sztormach    zimowych czy  pieniądze włożone w rafy  nie będą kolejnymi  wrzuconymi w piasek (błoto).
Zakłóciliśmy ruch piasku i prądów przybrzeżnych przez budowę portów  i falochronów. Teraz wstawiamy kompletnie sztuczne kilometry kamieni w piaszczyste morze. To środowisko  kamienne to nisza dla  inwazyjnego gatunku babki   byczej. Gatunki rodzimych, bałtyckich ryb raczej tam nie będą
przebywać.

http://www.gospodarkamorska.pl/wydarzenia >>

   

Porzucone sieci widma łapią wszystko – ryby, ptaki, ssaki…

Kwi242015

healthy-seas-Gray-whale-net-600x396

„Sieci śmieci” w Bałtyku „łowią” do 20% pierwotnej zdolności połowowej. W odpowiedzi rusza pionierski projekt usuwania zalegającego sprzętu połowowego z Bałtyku.

   

Polski Baltycki Okragly Stół ds. Rybolowstwa , 20 lutego 2015 roku.

Kwi232015

polski okragly_stol_rybacki 

Sprawozdanie >>

   

Stena Germanica oficjalnie pierwszym na świecie promem zasilanym metanolem

Kwi112015

stena

Komentarz: Alternatywa wobec ropy. Paliwo czystsze i odnawialne, pochodzące z fermentacji alkoholowej. Niestety do produkcji metanolu trzeba wykorzystać płody rolnicze. Pojawia sie  zatem konkurencja ziemi wykorzystywanej do produkcji energii, a nie do żywności. W sytuacji, gdy w innych cześciach globu głoduje ok 1 mld ludzi możemy mieć poważne wątpliwości.                  Radek Gawlik

   

Strona 1 z 44