Chrońmy Bałtyk

Sie202009
GREENPEACE
INFORMACJA PRASOWA
Gdynia, 20.07.2009
BAŁTYK NAJSŁODSZE MORZE ŚWIATA. CHROŃMY JE!
Na konferencji prasowej zorganizowanej dzisiaj na wodach Zatoki Gdańskiej, Greenpeace wraz z naukowcami zajmującymi się ekologią morza, w obecności przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Urzędu Morskiego w Gdyni przedstawił propozycję utworzenia pierwszego w Polsce rezerwatu morskiego. Miałby on powstać na obszarze podwodnego głazowiska u stóp istniejącego już od lat trzydziestych XX w. lądowego rezerwatu przyrody „Kępa Redłowska” niedaleko Gdyni.
„Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Zatoki Gdańskiej, na którym wciąż żyje wiele rzadkich i zagrożonych gatunków fauny i flory. Miejsce to jest na tyle nienaruszone przez człowieka, że stanowi też doskonały punkt odniesienia dla badań nad biologią morza” , powiedział Prof. Jan Marcin Węsławski - kierownik Zakładu Ekologii Morza w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, jeden z gości konferencji.
Około 33%  lądowego obszaru naszego kraju jest objęta różnymi formami ochrony. Sytuacja ma się zupełnie inaczej na obszarach morskich. Do dnia dzisiejszego nie powstał tam żaden rezerwat przyrody. Istnieją parki narodowe i krajobrazowe zawierające w swoich obszarach części morskie. Nie jest to jednak wystarczająca ochrona, by zapobiec destrukcyjnej działalności człowieka.
Według ustawy o ochronie przyrody organem odpowiedzialnym za tworzenie rezerwatów jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rezerwat przyrody na obszarze morskim powinien natomiast zostać utworzony dodatkowo we współpracy z Urzędem Morskim.
„Niestety statut RDOŚ ogranicza naszą działalność do granicy województwa, a ono kończy się na linii brzegowej. Uważamy, że Kępa Redłowska jest obszarem cennym ale nad formą jego ochrony należy się jeszcze zastanowić”,  powiedziała na konferencji Joanna Jarosik, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.
„Greenpeace uważa, że właściwą ochronę obszarów morskich, w tym Kępy Redłowskiej, mogą zapewnić jedynie rezerwaty przyrody na terenach morskich, wolne od destrukcyjnej działalności człowieka. Jak najszybciej powinny zostać podjęte działania zmierzające to jasnego ustalenia organów władnych je utworzyć ”,  komentuje Magdalena Figura, koordynatorka kampanii morskiej w Polskim Greenpeace.
Kontakt:
Magdalena Figura, koordynatorka kampanii morskiej w Greenpeace Polska, tel: 504 274 081, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Jacek Winiarski, rzecznik prasowy, Greenpeace Polska, tel: 504..., e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Więcej informacji o Kępie Redłowskiej i propozycji utworzenia tam rezerwatu przyrody:
http://www.greenpeace.org/poland/press-centre/dokumenty-i-raporty/briefing-rezerwat-morski-prz
Informacje na temat kampanii morskiej Greenpeace: