Względy środowiskowe powinny kierować połowami dorsza

Maj302009

Międzynarodowa Rada Badania Morza (ICES) ogłasza dzisiaj swoje rekomendacje dotyczące wielkości kwot połowowych dorsza w Morzu Bałtyckim na 2010r. Rekomendacje ICES są podstawą dla Komisji Europejskiej i Rady Ministrów przy wyznaczaniu ostatecznych kwot połowowych na 2010 r.

ICES podsumowuje, że stan zasobów dorsza w Morzu Bałtyckim poprawia się i w związku z tym sugeruje zwiększenie kwot połowowych dla wschodniego stada o 15%, co jest zgodne z unijnym planem zarządzania zasobami dorsza.

"Choć zasoby dorsza w Morzu Bałtyckim ulegają poprawie, musimy nadal pamiętać, że jego liczebność jest wciąż jedną z najniższych w historii, zdecydowanie poniżej tego, co moglibyśmy uznać za poziom zrównoważony. Obserwowany wzrost jest efektem zarówno polityki zarządzania zasobami jak i naturalnych zmian środowiskowych, ale cały czas balansujemy na granicy przywrócenia stadom bezpiecznych liczebności. Obecny stan nie pozwala na jakiekolwiek zmiany w planie zarządzania zasobami dorsza. Ministrowie rybołówstwa Unii Europejskiej powinni przestrzegać planu, który sami zaakceptowali zaledwie dwa lata temu" mówi Katarina Veem, dyrektor wykonawczy Fundacji Baltic Sea 2020.

Odbudowa zasobów dorsza to ogromne korzyści dla środowiska Morza Bałtyckiego, które będą zauważalne już w perspektywie pięciu do dziesięciu lat. Żadne inne działania nie przyniosą tak szybkich efektów. Dlatego połowy dorsza muszą być traktowane przede wszystkim jako kwestia środowiskowa. Gdy stada dorsza powiększyły się na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, politycy natychmiast zwiększyli kwoty połowowe, co spowodowało kolejną zapaść w zasobach tej ryby do najniższego poziomu w historii. Tym razem politycy muszą stanąć po stronie środowiska i nadal stosować zapisy przyjęte w planie zarządzania zasobami.

Jeżeli na pierwszym miejscu postawimy środowisko i będziemy przestrzegać planu zarządzania, wówczas odbudowane stada dorsza będą dla rybaków źródłem coraz lepszych połowów, a konsumenci jeszcze długo będą znali smak lokalnie złowionej ryby. Jednak, aby zrealizować ten cel niezbędna jest konsekwencja ministrów rybołówstwa i nie poddawanie się naciskom nadmiernego zwiększania kwot połowowych.

Baltic Sea 2020 jest międzynarodową fundacją, której działalność ma na celu poprawę stanu środowiska Morza Bałtyckiego. Fundacja wspiera działania realizowane w oparciu o solidne podstawy naukowe, promuje  innowacyjne projekty, które przyczyniają się do poprawy środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego.

Osoba kontaktowa w Polsce:

Monika Perek, Baltic Sea 2020, Tel.: 22 448 98 80, Tel. kom.: 515 114 454,

www.balticsea2020.org

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.