Konsultacje społeczne dotyczące możliwości połowowych na rok 2015

Cze022014

Szanowny Panie Ministrze,
W tym roku prowadzić będą Państwo negocjacje dotyczące wyznaczenia możliwości połowowych na rok 2015. W związku z tym postulujemy o umożliwienie stronom zainteresowanym udziału w tym procesie, poprzez przeprowadzenie przejrzystych konsultacji społecznych w sprawie projektu stanowiska polskiego rządu dotyczącego proponowanych możliwości połowowych na rok 2015.

Publikacja komunikatu Komisji na ten temat, która spodziewana jest na początku czerwca, byłaby odpowiednim momentem do rozpoczęcia takich konsultacji.
W tym roku rozpoczyna się nowa era dla rybołówstwa UE. Zreformowana wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ustanowiła ramy prawne pozwalające na powstrzymanie nadmiernych połowów oraz wyznaczyła cel odtworzenia i utrzymania zasobów ryb na poziomach umożliwiających uzyskanie maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY).
Aby osiągnąć ten cel, wskaźnik eksploatacji odpowiadający MSY należy osiągnąć tam gdzie to możliwe do 2015r., a w stopniowy sposób w odniesieniu do wszystkich stad – najpóźniej do 2020r. Organizacje pozarządowe chciałyby dowiedzieć się, w jaki sposób Polska przyczyni się do osiągnięcia tego celu?
Udział zainteresowanych stron w tego typu procesach wymieniony jest we WPRyb jako zasada dobrych rządów (Artykuł 3(f)). Ponadto uczestnictwo społeczne w podejmowaniu decyzji jest zapewnione przepisami Konwencji z Aarhus ONZ1, i potwierdzone zostało jako jedna z trzech zasad rządów demokratycznych w Traktacie Lizbońskim2. Niektóre państwa członkowskie UE, w tym Irlandia i Holandia, uznały te zasady ogłaszając coroczne konsultacje społeczne w sprawie ustalania możliwości połowowych. W publicznym interesie leży, aby Polska poszła w ich ślady.
Czekamy na Państwa odpowiedź na powyższą prośbę. Prosimy o kontakt, jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.
Z poważaniem,
Justyna Niewolewska, doradca ds. rybołówstwa dla The Pew Charitable Trusts; kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Magdalena Figura, Greenpeace Polska; kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Andrzej Białaś, Oceana; kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
1

List NGO w sprawie konsultacji społecznych >>