Parlament Europejski nie zagwarantował pełnej ochrony głębin morskich

Gru112013

daccjcbg10 grudnia 2013 r.Strasburg: Parlament Europejski głosował dzisiaj za szeregu działań mających zapewnić ochronę głębin morskich północno-wschodniego Atlantyku. Nie zdołano jednak uzgodnić wycofania najbardziej niszczycielskich praktyk połowowych – trałowania dennego i dennych sieci skrzelowych.

Przeciągające się pierwsze czytanie w Parlamencie Europejskim, któremu towarzyszyła agresywna kampania przemysłu głębinowych połowów, zakończyło się dziś częściowym zwycięstwem zwolenników ochrony przyrody. Chociaż nie udała się próba stopniowej eliminacji stosowania włoków dennych to, zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w listopadzie przez Komisję Rybołówstwa PE, Parlament przyjął pewne działania, które pomogą w ochronie głębinowych gatunków i ekosystemów, takie jak korale, gąbki i podwodne góry. Bardzo małą przewagą głosów [stosunkiem 342 do 326] odrzucono jednak propozycję wycofywania stosowania trałowania dennego i dennych sieci skrzelowych, wystosowaną przez Komisję Europejskę i popartą przez parlamentarną Komisję Ochrony Środowiska, ale odrzuconą przez Komisję Rybołówstwa PE.

To smutny dzień dla głębin morskich”, powiedział Matthew Gianni, doradca ds. polityki Koalicji na rzecz Ochrony głębin morskich (Deep Sea Conservation Coalition) i Pew Charitable Trusts. „Parlament Europejski był bardzo blisko, jednak ostatecznie nie zdobył się na decyzję o wycofaniu głębinowych trałów dennych, czyli jednej z najbardziej niszczycielskich praktyk połowowych. Na szczęście wiele z działań przyjętych w dzisiejszym głosowaniu pozwoli, pod warunkiem ich skutecznego wdrożenia, na ograniczenie niszczenia cennych i wrażliwych ekosystemów.”

W załączeniu przesyłam pełną treść informacji prasowej wraz z uwagami dla wydawców. W razie wszelkich pytań i zainteresowania dodatkowymi materiałami ( w tym zdjęciami), proszę o kontakt:Agnieszka Wieczorek  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 500 393 567