Bałtyk wyrzucił na brzeg siedmiometrowego wieloryba (foto,wideo)

Lis202013

wal butelkonosy

W piątek, 15 listopada, wieczorem, wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF odebrali zgłoszenie o znalezieniu martwego ssaka morskiego, który został wyrzucony na brzeg Bałtyku dwa kilometry za Kanałem Jamneńskim w kierunku Łaz. Na miejscu okazało się, że jest to ponad siedmiometrowej długości wal butelkonosy.

Patrolowicze WWF przybyli na miejsce już po zmierzchu. Jednak bez trudu zlokalizowali zgłoszone zwierzę. 

Naszym oczom ukazał się smutny, ale imponujący widok wielkiego ssaka – opowiada Sebastian Barszczewski z Błękitnego Patrolu WWF.

W związku z nieudaną próbą załadowania zwierzęcia na ciężarówkę, zwłoki do poniedziałku pozostaną na plaży w okolicy Unieścia w woj. zachodniopomorskim. 

- Musimy zwielokrotnić siły. Potrzebujemy więcej sprzętu. Zastanowimy się wspólnie z Urzędem Morskim w Słupsku jak to zrobić. W poniedziałek zamierzamy podjąć kolejną próbę - powiedział prof. Krzysztof Skóra ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu.

Po wstępnej identyfikacji przy pomocy ekspertów ze Stacji Morskiej w Helu został określony gatunek wala. Okazało się, że jest to najprawdopodobniej samiec wala butelkonosego północnego. Osiąga on do dziewięciu metrów długości, a masę ciała do trzech ton. Czoło ma wyraźnie oddzielone od dziobowatego pyska. Samice z młodymi tworzą niewielkie stada. Natomiast stare samce żyją samotnie. Wal butelkonosy zamieszkuje wody Atlantyku od Islandii do Wysp Zielonego Przylądka. W zachodniej części Bałtyku był już obserwowany kilkakrotnie, jednak w naszym morzu nie znajduje odpowiednich warunków do życia.

Takie obserwacje są niezwykle rzadkie, a jedynym gatunkiem i to małego walenia, który stale występuje w Bałtyku jest morświn – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. – Obecnie trwa liczenie jego bałtyckiej populacji, której liczebność była szacowana na zaledwie 100 osobników. Badania prowadzone w ramach projektu SAMBAH, pozwolą ustalić jego liczebność. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody traktuje morświny z Bałtyku za krytycznie zagrożone wyginięciem.

WWF Polska przypomina, że każda obserwacja ssaków morskich, żywych lub martwych, powinna zostać zgłoszona do Błękitnego Patrolu WWF, telefon 795 536 009 lub do Stacji Morskiej, telefon 601 889 940.

Amatorskie nagranie wideo z miejsca zdarzenia: