Przekop mierzei będzie szkodliwy? Manipulacja przy ekspertyzie?

Lis052013

Ekspert twierdzi, że przekop Mierzei Wiślanej będzie szkodliwy ekonomicznie i społecznie. Dodaje, że jego badania posłużyły do zupełnie innych wniosków.

Przekop Mierzei Wiślanej byłby inwestycją szkodliwą dla środowiska naturalnego, pośrednio także dla ludzi - twierdzi dr Maciej Przewoźniak, szef zespołu ekspertów, który w roku 2012 przygotował na zlecenie Urzędu Morskiego prognozę wpływu na środowisko planowanej budowy kanału żeglugowego z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany, przez Mierzeję Wiślaną. Zupełnie przeciwne wnioski wynikają natomiast z najnowszej "środowiskowej" ekspertyzy, przygotowanej przez zespół powołany przez Urząd Morski w Gdyni. Ekspertyza, która jest obecnie w konsultacjach społecznych, wskazuje, że przekop to inwestycja bezpieczna, konieczna i uzasadniona ekonomicznie. Jej autorzy, spodziewają się, że budowa kanału może zostać zaplanowana w roku 2020.

O wszczęciu kolejnej procedury konsultacji społecznych w sprawie przekopu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Po publikacji swoje oświadczenia przysłali nam Maciej Przewoźniak oraz Elżbieta Gerstmann z Katedry Organizacji Usług Turystyczno-Hotelarskich Akademii Morskiej w Gdyni. - Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w tej sprawie są naruszeniem prawa ochrony środowiska, są sprzeczne z interesem społecznym i wprowadzają w błąd Radę Ministrów RP - zaznacza Elżbieta Gerstmann.

- Urząd Morski zmanipulował opracowanie mojego zespołu - zaznacza Przewoźniak. Urząd Morski odpiera zarzuty. - Nie negujemy wniosków wynikających z prognozy sporządzonej przez zespół pod kierownictwem doktora Przewoźniaka - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni. - Wykorzystaliśmy ją do tego, by zlecić specjalistom sprawdzenie, czy to przedsięwzięcie - przekop mierzei - ma sens. Postąpiliśmy zgodnie z zalecanymi przez Unię Europejską procedurami. Z opracowania wynika, że przekopanie mierzei jest uzasadnione - inaczej niż uznał Maciej Przewoźniak.

Przypomnijmy, projekt przekopania Mierzei Wiślanej od dawna wzbudza kontrowersje. Pomysł jest promowany m.in. przez środowiska elbląskie, według których kanał ma stać się źródłem rozwoju tamtejszego portu, przynieść kilka tysięcy miejsc pracy.

www.gospodarkamorska.pl/wydarzenia >>