Czerwona lista Greenpeace: gatunki morskie

Sty172009

Z morskich ekosystemów znika coraz więcej ryb, między innymi ryby drapieżne, znajdujące się na szczycie łańcucha pokarmowego. Wpływ działalności człowieka na ten fakt, wiąże się z prowadzaniem połowów na coraz większą skalę i rośnie z roku na rok. Od momentu rozwoju rybołówstwa dalekomorskiego w latach 50. ubiegłego stulecia liczebność dużych ryb drapieżnych (tuńczyka, dorsza, halibuta) w morzach i oceanach świata zmniejszyła się aż o 90%.

 

Obecnie stosowane techniki połowu, zwłaszcza trałowanie denne służące do połowów gatunków głębinowych, charakteryzują się zazwyczaj niską selektywnością. Oznacza to, że w sieci wpadają, oprócz ryb, także inne stworzenia morskie, które nie mają żadnej wartości handlowej. Często są one wyrzucane za burtę jako niepotrzebny przyłów. Dotyczy to koralowców, ukwiałów, zagrożonych wyginięciem rekinów głębinowych, skorupiaków, głowonogów, a także ssaków morskich, np. delfinów. Statystyki Organizacji do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa ONZ pokazują, że przyłów może stanowić nawet 80% połowu.

 

Greenpeace od lat prowadzi kampanię dotyczącą ochrony mórz i oceanów świata. Jednym z jej elementów jest publikacja przewodnika „Czy wiesz co jesz? Czerwona lista Greenpeace: gatunki morskie”. Znalazły się na niej te gatunki, które powinny zniknąć z naszych sklepów. Dopóki jednak są one dostępne w sprzedaży, każdy z nas, jako konsument może pomóc, nie kupując ryb z tej listy.

 

Wybrane gatunki morskie znalazły się na czerwonej liście, ponieważ:

- są one bardzo wrażliwe na skutki prowadzenia intensywnych połowów,

- ich populacje są nadmiernie eksploatowane,

- techniki połowów tych ryb niszczą ekosystem i stanowią zagrożenie dla pozostałych stworzeń oceanicznych.

 

Opracowaną przez Greenpeace broszurę „Czy wiesz co jesz? Czerwona Lista. Gatunki Morskie” w wersji elektronicznej można pobrać tutaj.  Zachęcamy do lektury!