Proszek do prania i czysty Bałtyk

Lis212012

Co mogą zrobić mieszkańcy Szczecina i regionu, by Bałtyk był czystszy? Np. kupować w Niemczech bezfosforowe proszki do prania, które są tańsze od oferowanych w Polsce proszków z fosforem. Zachęcał do tego główny inspektor ochrony środowiska na poniedziałkowej konferencji w Szczecinie rozpoczynającej program „Polska dla Bałtyku".

- Stan Bałtyku oceniam jako stabilny, ale niezadowalający - mówił Andrzej Jagusiewicz, główny inspektor ochrony środowiska.

Jego zdaniem, poprawę sytuacji można osiągnąć wspólnymi wysiłkami władz samorządowych, rządowych, przemysłu, nauki oraz obywateli.

- Zwykły obywatel myje się, pierze, zmywa naczynia - wyliczał A. Jagusiewicz. - Fosfor zawarty w proszkach do prania razem ze ściekami wpływa do Bałtyku, przyczyniając się do przeżyźnienia jego wód, zakwitu glonów i obumierania. Dyrektywa unijna zmusi nas w 2013 roku do stosowania środków piorących niezawierających fosforu, ale już dziś są one na rynku niemieckim, i to tańsze niż polskie z fosforanami.

Dla Bałtyku niebezpieczne są też inne substancje - spływające ze ściekami przemysłowymi oraz zalegająca na dnie broń chemiczna pozostała po obydwu wojnach światowych.

- Coraz intensywniejszy ruch statków i nadmierne inwestycje to kolejne zagrożenia - dodał A. Jagusiewicz. - Bałtyk dotykają też zmiany klimatu, ale jeśli uda się wymienione wcześniej problemy rozwiązać, to jest szansa, że stanie się on konkurentem dla Morza Śródziemnego.

Na projekt „Polska dla Bałtyku" składa się cykl czterech spotkań edukacyjno-informacyjnych. Kolejne odbędą się w Kołobrzegu, Gdańsku i Olsztynie. Skierowane są nie tylko do przedstawicieli władz lokalnych czy przedsiębiorców, ale też do miłośników ekologii, turystów, rybaków i rolników z nadmorskich województw

- Jedziemy od Szczecina po Olsztyn głównie po to, by zachęcić społeczeństwo do ochrony wód Bałtyku - podkreślił minister Jagusiewicz.

Źródło: http://www.gospodarkamorska.pl >>