Niejasny wynik głosowania Komisji Rybołówstwa w sprawie odpłetwiania (finningu) rekinów

Wrz242012

CzProblematyczne luki prawne nie zostały zlikwidowane, ale też ich nie poszerzono - „walka” przenosi się na sesję plenarną. 

Oświadczenie prasowe

Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie Komisji Rybołówstwa, podczas którego głosowano między innymi  nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą wzmocnienia zakazu „odpłetwiania”/finningu rekinów (procederu odcinania płetw rekinom na pokładach statków i wyrzucania tuszy z powrotem do morza). Większość zaproponowanych zmian zostało przyjętych lub odrzuconych małą liczbą głosów, co powoduje wysyłanie sprzecznych informacji ze strony Komisji, która równocześnie chce likwidować i wspierać luki prawne utrudniające egzekwowanie zakazu odpłetwianiaBrak zdecydowania, który wykazała Komisja podczas wczorajszego głosowania zagraża szybkiemu wzmocnieniu zakazu odpłetwiania.

Kolejnym etapem walki o wzmocnienie przepisów chroniących rekiny jest najbliższa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego.

Shark Alliance, koalicja ponad 130 organizacji działających na rzecz ochrony rekinów na bazie badań naukowych, przygotowała oświadczenie prasowe będące reakcją na wyniki głosowania (przesyłam w załączeniu razem z informacjami dla wydawców).

Na życzenie możemy udostępnić zdjęcia i grafik i wzmacniające przekaz przygotowywanych przez Państwa wiadomości.

W razie wszelkich dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu - istnieje także możliwość zorganizowania wywiadów z przedstawicielami koalicji.   

Agnieszka Wieczorek –   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. "> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel: 500 393 567