Nadchodzi boom poszukiwawczy na Morzu Barentsa

Cze192012

Według ekspertów z firmy Transocean liczba odwiertów w poszukiwaniu ropy i gazu na Morzu Barentsa będzie systematycznie rosnąć. W ciągu pięciu najbliższych lat może zostać ich wykonanych prawie 160.

Transocean to jedna z największych na świecie firm dostarczających sprzęt do wierceń podmorskich w poszukiwaniu ropy i gazu. Posiada flotę 130 jednostek, w tym specjalistycznych urządzeń do wierceń na dużych głębokościach i w trudnych warunkach pogodowych.

Zdaniem ekspertów z Transocean liczba odwiertów poszukiwawczych w tym rejonie znacząco wzrośnie. W 2011 roku wykonano ich zaledwie sześć, a w tym roku planowanych jest ich jedenaście. Rok 2013 ma przynieść już 20 nowych odwiertów. W dwóch kolejnych latach liczba ta ma wzrosnąć do 27 by w 2016 osiągnąć 35 a w 2017 38 odwiertów. W sumie wciągu najbliższych pięciu lat może więc powstać 158 odwiertów.

Zwiększenie zainteresowania poszukiwaniami ropy i gazu na Morzy Barentsa to efekt znaczących odkryć złóż węglowodorów, jakich dokonano w ostatnich latach na wodach wokół Arktyki. Do niedawna działalność poszukiwawcza wokół Norwegii koncentrowała się na Morzu Norweskim.

Źródło: WNP
www.wnp.pl