Mieszkańcy Gdańska mówią nie rakotwórczym odpadom

Maj232012

Gdańszczanie protestują przeciwko składowaniu rakotwórczych odpadów na terenie spalarni Port Service.

W sobotę 19 maja, o godzinie 12 spod Neptuna wyruszyła manifestacja przeciwko HCB. Wszyscy uczestnicy ubrani są w białe koszulki z napisem "truj-miasto". Wzięli ze sobą gwizdki, wuwuzele, bębęnki i transparenty. Jest głośno. Wszystko to, by zwrócić uwagę na problem HCB w Gdańsku.

O opinię zapytaliśmy Łukasza Hamadyka z Rady Osiedla Nowy Port, który od samego początku monitoruje sprawię.

- Popieram inicjatywę! Nie może być tak, że 200 metrów od Zatoki Gdańskiej mamy "śmietnik z Ukrainy". Rząd od dawna wiedział o tej sprawie. Byliśmy niszczeni przez Siarkopol, a teraz mamy kolejnego truciciela... Jesteśmy w najbardziej toksycznej czesci Polski. A turyści? Nieświadomi tego jaka tam jest bomba ekologiczna - mówi oburzony.

Przypomnijmy, że kilka dni temu na jaw wyszło, że w spalarni odpadów Port Service składowane są rakotwórcze odpady z HCB.

HCB (heksachlorobenzen) to zakazany pestycyd w rolnictwie. Uwalnia się między innymi podczas spalania odpadów. John Vijgen, dyrektor międzynarodowej organizacji likwidującej przeterminowane pestycydy i HCB, powiedział dla TVN 24, że HCB może uszkadzać wątrobę, system immunologiczny i ogranicza wzrost liczby urodzeń. To bardzo agresywna substancja, jeśli umieścimy ją w normalnej beczce, skoroduje ją i przedostanie się na zewnątrz.


Źródło:
www.mmtrojmiasto.pl