Czy na pewno wiesz co jesz? Dlaczego przełowienie ma na Ciebie wpływ - odsłona trzecia

Kwi292012

Najnowsza publikacja koalicji OCEAN2012 ujawnia, że w wyniku zmniejszających się na skutek przełowienia zasobów morskich, mało wartościowe i mniej znane ryby są sprzedawane dużo drożej pod nazwami cenniejszych gatunków. 

Czy na pewno wiesz co jesz?

"Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy świadkami oszustwa. Coraz częściej wykorzystując niewiedzę ludzi, mało wartościowe gatunki ryb sprzedaje się pod innymi nazwami, jako gatunki droższe, a nawet te pochodzące ze zrównoważonych połowów” mówi Justyna Niewolewska, koordynatorka działań koalicji OCEAN2012 w Polsce. „Nasze zapotrzebowanie na owoce morza rośnie, przy jednoczesnym spadku ich dostępności na skutek postępującego przełowienia. W związku z rosnącym popytem, coraz więcej tańszych, importowanych ryb zalewa europejski rynek, częściej również dochodzi do fałszerstw/oszustw?”.

Raport kolaicji OCEAN2012 ujawnia,że:

  • 28 procent ze wszystkich sprzedawanych dorszy w Irlandii, w rzeczywistości należy do innego gatunku ryb
  • w Hiszpanii od 31 do 39 procent ryb oznaczonych jako morszczuk, jest jego tańszą afrykańską odmianą, a nie droższą europejską
  • między rokiem 1999 a 2009, import pangi do UE wzrósł z 2000 do ponad 220 000 ton rocznie
  • panga staje się coraz bardziej popularna w krajach UE, również w Polsce; w Niemczech jest już na piątym miejscu pod względem popularności

W załączniku przesyłamy pełną treść raportu i informacji prasowej.

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania przeprowadzeniem wywiadu z koordynatorką OCEAN2012 proszę 

o kontakt pod numem telefonu 500 393 567 lub adresem e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. "> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OCEAN2012 to koalicja organizacji zmierzających do wprowadzenia takich zmian w europejskiej Wspólnej Polityce Rybołówstwa, które położą kres nadmiernym połowom, niszczycielskim praktykom połowów i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów ryb.

OCEAN2012 została zainicjowana i jest koordynowana przez Pew Environment Group, będącą agencją ds. ochrony przyrody fundacji Pew Charitable Trusts, organizacji pozarządowej mającej na celu położenie kresu nadmiernym połowom ryb w oceanach świata. W skład grupy sterującej OCEAN2012 wchodzą Coalition for Fair Fisheries Arrangements, Ecologistas en Acción, The Fisheries Secretariat, nef (new economics foundation), the Pew Environment Group oraz Seas At Risk. 

OCEAN2012: http://www.ocean2012.eu

Polskimi członkami OCEAN2012 są:

· Fundacja Nasza Ziemia

· Klub Gaja

· Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

· Fundacja ‘Sprzątanie Świata - Polska’

· Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy

· Fundacja ‘Z Naszej Strony’

· Zielony Instytut

· Polski Klub Ekologiczny 

- Klub Przyrodników