Ruszyła budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej.

Mar112012

el atomWylanie fundamentów pod Bałtycką Elektrownie Atomową w Kalingradzie było oficjalnym otwarciem budowy pierwszego reaktora na tym terenie. RosEnergoAtom ogłosił, że 24 lutego wykorzystano  około 1800 metrów sześciennych  betonu  do budowy fundamentów pod atomową wyspę. Generalnym wykonawcą inwestycji jest  Nizhny Novgorod.

Rozpoczęcie prac oznacza, że owe pierwsze Bałtyckie urządzenie staje się dziewiątym powstającym reaktorem w Europie.

Główny inspektor oddziału budowlanego Alexander Chebotarev z RosEnergoAtom , powiedział, że jakość każdej partii betonu jest sprawdzana na miejscu  przez jednostki  certyfikujące. Podkreśla również, iż zostały podjęte środki w celu stworzenia odpowiednich warunków niezbędnych to rozpoczęcia prac w czasie zimy. Chebotarev przyznaje, że wykorzystywane są specjalne urzucenia w celu podniesienia temperatury powyżej 15 ° C, przy jednoczesnej ochronie beton przed deszczem. "Wszystkie etapy pracy przebiegły bez problemów." - powiedział Chebotarev.

Podwójny blok energetyczne VVER-1200 położony jest w Kaliningradzie, będącym Rosyjską enklawą, która znajduje się pomiędzy państwami UE - Polską i Litwą. Jest to znaczący projekt dla Rosji: będzie to pierwsza rosyjska elektrownia atomowa zbudowana przy udziale kapitału prywatnego. Po raz pierwszy w historii Rosjanie dopuszczą do inwestycji tego typu zagranicznych inwestorów, większość produkcji będzie przeznaczona na eksport oraz zostaną użyte zachodnie komponenty min. turbiny parowe  Alstom-Atomenergomash.

Głównym udziałowcem inwestycji jest RosEnergoAtom, 49% udziałów dostępnych jest dla inwestorów prywatnych. Do tej pory rozmowy były toczone z CEZ, EDF, Enel oraz Iberdrola.

RosEnergoAtom przyznaje, że budowa elektrowni wchodzi obecnie w  "intensywną fazę”.

Pierwszy blok energetyczny ma zacząć pracę w 2017 r. Drugi – rok później.

tłum K.Krysiak

Researched and written
by World Nuclear News