Więcej rozsądku w polityce rybackiej Unii Europejskiej

Kwi112010
Notatka prasowa - WWF Polska, Warszawa 31.03.10 
 
Skończył się czas nieograniczonych połowów – tak podsumowano zorganizowaną przez WWF Polska i koalicję OCEAN 2012 we wtorek, 30 marca w Warszawie debatę dotyczącą reformy unijnej polityki rybackiej. Jej uczestnicy - naukowcy, politycy, rybacy i przedstawiciele organizacji pozarządowych zgodzili się, że nowa polityka rybacka Unii musi dostosować wielkość połowów do wymierających populacji ryb.  

Na skutek nadmiernych połowów zasoby ryb są zagrożone na całym świecie, jednak to Unia Europejska przoduje w niechlubnych statystykach. Ponad 85% populacji ryb poławianych na cele handlowe w wodach Unii jest przełowiona, a prawie 1/3 europejskich ryb, w tym tzw. ikony morza takie jak tuńczyk błękitnopłetwy, znajdują się na granicy wyginięcia. Szansę na odbudowanie ich zasobów w Europie daje toczący się obecnie proces reformy Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej.  
Reforma tej polityki, która potrwa do 2012 roku, musi powstrzymać szkodzące środowisku połowy. W konsekwencji pozwoli to użytkować zasoby ryb tak, aby nie zagrażać stabilności ich populacji – uważa Christian Tsangarides, koordynator z bałtyckiej koalicji OCEAN2012, działającej na rzecz przyjaznej środowisku reformy Wspólnej Polityki Rybackiej. 

Już  nie tylko organizacje pozarządowe i naukowcy, ale także politycy i rybacy rozumieją, że chaotyczne i nastawione na krótkoterminowe zyski praktyki rybackie, wraz z nieskutecznym systemem zarządzania rybołówstwem, przyczynią się do dalszego pogarszania kondycji naszych mórz i oceanów. Jeśli chcemy odbudować zasoby ryb na całym świecie konieczne są natychmiastowe działania, m.in. dostosowanie limitów połowowych do liczebności populacji ryb, zmniejszenie długości sezonów  połowowych oraz liczby kutrów, a także rzetelne wdrożenie tych regulacji. Debata nad reformą Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej zmierza w dobrym kierunku - mówi Piotr Prędki, Specjalista projektu „Zrównoważone rybołówstwo” w WWF Polska. 

Polski sektor rybacki podejmuje działania na rzecz ochrony zasobów ryb od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W celu dostosowania polskiej zdolności połowowej do wielkości zasobów ryb, 40% jednostek polskiej floty rybackiej zostało wycofanych z uprawiania rybołówstwa, a statki, które nadal poławiają, stosują bardziej selektywne narzędzia połowowe. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Zdaniem uczestników dyskusji, aby nie popełnić błędów z przeszłości i usprawnić zarządzanie rybołówstwem, konieczna jest regionalizacja polityki rybackiej. Tylko dzięki podejściu regionalnemu możliwe jest stworzenie odpowiednich, szczegółowych przepisów dla różniących się między sobą akwenów.  
Rola Polski w procesie reformy Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej jest szczególnie istotna. To za naszej prezydencji w UE – a więc w drugiej połowie 2011 roku – zostanie podjęta ostateczna decyzja co do jej przyjęcia. W związku z tym WWF Polska i OCEAN2012 już teraz inicjują dyskusję nad jej kształtem. We wtorek, 30 marca w Warszawie organizacje te zorganizowały spotkanie „Przyszłość Wspólnej Polityki Rybackiej”, podczas którego miała miejsce także polska premiera filmu „The End of the Line”, opisującego katastrofalny wpływ przełowienia na środowisko morskie na całym świecie. 

Więcej informacji:

Piotr Prędki, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , +48 608 633 319

Christian Tsangarides, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , +46 (0)70 310 21 29 
Dodatkowe informacje:

OCEAN2012 to koalicja organizacji zmierzających do takich zmian w europejskiej Wspólnej Polityce Rybackiej, które położą kres nadmiernym połowom, niszczycielskim praktykom połowów i umożliwią sprawiedliwe i równomierne korzystanie ze zdrowych zasobów ryb.

Koalicja OCEAN 2012 została zainicjowana i jest koordynowana przez Pew Environment Group będącą agendą ramieniem d/s ochrony przyrody fundacji The Pew Charitable Trusts - organizacji pozarządowej mającej na celu położenie kresu nadmiernym połowom ryb w oceanach świata. Członkami założycielami OCEAN2012 są: Coalition for Fair Fisheries Arrangements, The Fisheries Secretariat, nef (new economics foundation), Pew Environment Group oraz Seas at Risk.

www.ocean2012.eu 
WWF jest jedną z największych organizacji ekologicznych na świecie. Istnieje od prawie 50 lat. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i kształtowanie przyszłości, w której ludzie żyliby w harmonii z przyrodą. W Polsce od 2000 roku działamy m.in. na rzecz ochrony rzek i Bałtyku, lasów, zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, a także klimatu.

www.wwf.pl 
Więcej o filmie The End of the Line www.endoftheline.com.