Naszymi partnerami w trakcie projektu Bałtyk jest w Europie są: Fundacja Nasza Ziemia oraz The Fisheries Secretariat (FISH).

 

Fundacja Nasza Ziemia

Organizacja została założona w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.  Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię "Sprzątanie świata", będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie.

Fundacja prowadzi również - wspólnie z samorządami, szkołami, organizacjami, biznesem i mediami - całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska. Najważniejsze z nich to:

 • Program "Czysta Gmina" - propagujący wprowadzanie w gminach zintegrowanej gospodarki odpadami,
 • Program "Pomóżmy kasztanowcom" - ratujący kasztanowce przed     szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem,
 • Program "Ogrody Naszej Ziemi" - koordynujący zakładanie ogrodów przy placówkach oświatowych,
 • Program "Przyjaciele lasu" - wspierający społeczne akcje zalesień edukacji ekologicznej w tym zakresie,
 • Program "Skazani na ekologię" - proponujący jako jedną z form resocjalizacji więźniów działania na rzecz ochrony środowiska,
 • Program "Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawiaków" - skierowany do mieszkańców Warszawy i Pruszkowa, promujący oszczędzanie energii oraz inne zachowania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym,
 • Program "Żyj, poznawaj, rozwijaj się" - program edukacji dla zrównoważonego rozwoju obejmujący Targówek - dzielnicę Warszawy,
 • Program "Czyste środowisko - pokochaj komfort" - realizowany wśród szkół z Konstancina-Jeziornej i okolicznych wsi, przekazujący dzieciom wiedzę ekologiczną i przyrodniczą.

Fundacja realizuje również autorskie projekty ochrony środowiska we współpracy z przedsiębiorcami, m.in. takimi jak: Vattenfall, Metsa Tissue, Procter&Gamble, Coca Cola, Ricoh, Carrefour oraz wieloma innymi. Współpracuje z organizacjami ekologicznymi na Ukrainie, Białorusi, Rosji i Litwie, wspierając rozwój ruchu Clean up the World w tych państwach.

W 2001 roku, za swoją działalność na polu publicznej edukacji ekologicznej, Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska Meysztowicz została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 polskie dzieci uhonorowały ją Orderem Uśmiechu. W 2005 otrzymała tytuł człowieka roku polskiej ekologii w konkursie organizowanym przez organizacje społeczne i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Profesjonalizm i działania Fundacji Nasza Ziemia zostały docenione i nagrodzone m.in.: w roku 1996 - wyróżnieniem "Złoty Liść" Ministerstwa Środowiska, w 1997 - Henry Ford European Conservation Award, w 2002 - wyróżnieniem "Pro Publico Bono" dla najlepszych inicjatyw obywatelskich oraz w roku 2006 główną nagrodą w ogólnopolskim plebiscycie na najlepszą organizację promująca recykling w latach 2001-05.

Fundacja Nasza Ziemia posiada 20 stałych współpracowników w całej Polsce. W jej akcjach i programach każdego roku uczestniczy blisko 2 mln wolontariuszy!

 

Kontakt:

Fundacja Nasza Ziemia
ul Hoża 3 m 5
00-528 Warszawa
tel./fax (0-22) 6228118, 6229868
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


The Fisheries Secretariat (FISH)
Jest organizacją pozarządową ktora dedykuje swoje akcje na rzecz zrównoważonego rybołówstwa w obszarze Unii Europejskiej i na poziomie międzynarodowym. Zostala utworzona w 2003 roku przez trzy organizacje pozarządowe do spraw ochrony środowiska: Szwedzkie Stowarzyszenie Ochrony Środowiska (The Swedish Society for Nature Conservation), WWF Szwecja, i Szwecki Związek Wędkarski (Swedish Anglers’ Association).  

Nasz dalekosięzny plan to zdrowe morza z prosperujacymi zasobami ryb i ochrona biorożnorodności morskiej. Dażymy do korzystnego rozwoju sektora rybołówstwa ktory funkcjonuje w ramach limitow morskiego ekosystemu, skutecznie chroniąc bogactwo zasobów morskich i morskich siedlisk. 

FISH aktywnie działa na polu zrównoważonego rybołówstwa poprzez udzielanie informacji, miedzynarodową kooperację i lobbing. Nasza misja to pomoc i poparcie innych organizacji, i publiczności, przez poszerzanie sieci informacyjnej i wiedzy o środowisku morskim, skupiajac najwiekszą uwagę na akwenie Morza Baltyckiego. 

W skrócie FISH:
 • dąży do zmiany w polityce rybackiej,
 • śledzi rozwój polityki rybackiej,    identyfikuje skuteczne rozwiązania i zarząd na rzecz rozwoju zrównoważonego rybołówstwa,
 • udziela informacji o rybołówstwie w obszarze Unii Europejskiej in na polu międzynarodowym,
 • współpracuje z przemysłem, organizacjami pozarządowymi, naukowcami i decydentami aby osiągnąć zrównoważony rozwój rybołówstwa,
 • zachęca publiczne debaty na rzecz rybołówstwa,
 • wspiera swoich członków i decydentów w pracy na rzecz Morza Bałtyckiego i zrównoważonego rybołówstwa.
 
Kontakt:
 
The Fisheries Secretariat
Åsögatan 140
116 24 Stockholm
Sweden
Tel: +46 (0)8 25 07 90
Fax: +46 (0)8 642 83 40
E-mail: i n f o @ f i s h s e c . o r g