Nowinki z kraju i ze świata

Czy powstanie podwodny rezerwat na obszarach Zatoki Gdańskiej?

Sty132015

Greenpeace wraz z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk apelują o ochronę  jednego z najbardziej cennych i różnorodnych przyrodniczo obszarów Zatoki Gdańskiej:  pasa wód i dna u stóp Kępy Redłowskiej. Ekolodzy wraz z przedstawicielami PAN złożyli do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku wniosek o utworzenie na tym obszarze  rezerwatu morskiego, który ma szansę stać się podmorskim ogrodem Gdyni.

http://www.ekonews.com.pl >>

 

Dyrektywa siarkowa

Sty022015

Nowe przepisy dotyczące zapobiegania zanieczyszczeniu morza przez statki - wchodzi dyrektywa siarkowa

   

Gaz łupkowy: Zagrożony Słowiński Park Narodowy

Gru312014

fot. Izabela Smagoń

Kolejne bezcenne przyrodniczo tereny zagrożone poszukiwaniem gazu łupkowego – tym razem przez firmę Lane Energy Poland, która jest właścicielem koncesji w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, od 1977 roku włączonego przez UNESCO (w ramach programu „Człowiek i biosfera”) do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery.

   

Prawie 450 „kuzynów delfina” w Bałtyku

Gru282014

morswinMorświn, jeden z najmniejszych gatunków waleni, występuje stale w Bałtyku a jego bałtycka populacja jest uznana za krytycznie zagrożoną. Potwierdziły to właśnie wyniki projektu SAMBAH, dzięki któremu uzyskano jak dotąd najlepsze dane o jego rozmieszczeniu i liczebności w Morzu Bałtyckim. Ostatnie 447 bałtyckie morświny wymagają podjęcia jak najszybszych działań na rzecz ich  ochrony poprzez przyjęcie i wdrożenie programu ochrony tego gatunku – apeluje organizacja ekologiczna WWF Polska.

   

Kwoty połowowe na 2015 ustalone

Paź292014

 dorsz

Ministrowie rolnictwa UE doszli do porozumienia w sprawie kwot połowowych na Bałtyku na 2015 rok.

   

Konferencja Offshore pt. „Rozwój Regionów Nadmorskich”, Słupsk 29-30.09.2014

Paź292014

Konferencja Offshore pt. „Rozwój Regionów Nadmorskich” to najważniejsze wydarzenie gospodarcze, polityczne i branżowe dedykowane morskiej energetyce wiatrowej w Polsce w 2014 r.

http://www.gospodarkamorska.pl/wydarzenia/konferencja-offshore-pt-%E2%80%9Erozwoj-regionow-nadmorskich%E2%80%9D-slupsk-29-30092014.htmlhtml

   

Strona 3 z 44